Rośnie grupa przedsiębiorców prowadzących działalność na skalę międzynarodową. Często też importują sprzedawane przez siebie towary spoza wspólnoty europejskiej. Zdarzają się przypadki, kiedy poza granicami kraju znajdują się firmy mające polską i zagraniczną rejestrację VAT, a wysyłają towary do Polski. Może chodzić przykładowo o przedsiębiorstwo, które funkcjonuje również w Rosji lub Stanach Zjednoczonych. Firma będzie miała zatem nadany numer NIP lub VAT w obu krajach. Pojawia się zatem pytanie, co w takim razie powinno pojawić się na fakturze?
Import towarów z Rosji – kto płaci VAT?
Podatnikami są zarówno osoby prawne jak i fizyczne, które nabywają towary, jeśli na obszarze kraju dostawy nie mają stałego miejsca zamieszkania lub nie prowadzą w tym państwie działalności gospodarczej. Sytuację tą reguluje art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku VAT. W największym skrócie można powiedzieć, że za odprowadzenie podatku VAT jest odpowiedzialny nabywca.
W tym samym artykule w ust. 2 przeczytamy, że zasada ta nie jest stosowana w przypadkach świadczenia tych usług i dostawy towarów, które już zostały rozliczone przez dostawcę w danym kraju. Jeśli podatnik zamierza się rozliczać z podatku VAT w Polsce, może się zarejestrować. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by firma spoza Unii Europejskiej, czyli na przykład z Rosji (więcej na temat importu z Rosji na stronie http://seacargoo.com/import/rosja) nie mogła się zarejestrować w Polsce i posługiwać polskim numerem NIP. Przy takim rozwiązaniu nabywca towarów tego przedsiębiorstwa nie będzie zobligowany do tego, by się rozliczać z podatku, bo VAT będzie opłacany przez producenta, usługodawcę.
Import towarów a koszty uzyskania przychodów
Przy założeniu, że przedsiębiorca z Polski chce zamówić towar z kraju spoza Unii Europejskiej i móc wpisać go do książki przychodów i rozchodów, musi przedłożyć rachunek, fakturę lub umowę kupna-sprzedaży. W takim przypadku zakup powinien się znaleźć w kolumnie 10 KPiR.
Jeśli natomiast chodzi o rozliczenie VAT, to tutaj podstawą do zaksięgowania będzie dokument celny SAD bądź PZC. Znajduje się w nich kwota stanowiąca podstawę opodatkowania i został naliczony VAT. Obliczenie podstawy opodatkowania odbywa się na podstawie obowiązujących przepisów celnych. Do wyliczonej kwoty jest dodawane jeszcze cło. Jeśli działalność czynnego podatnika VAT jest związana z zakupem, może on odliczyć VAT. Jeśli transakcja została zawarta w walucie innej niż złotówki, wartość powinna zostać przeliczona według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego wystawienie faktury lub z dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego.