Zamówienia hurtowe na szereg produktów można złożyć aktualnie także przez internet. To korzystne rozwiązanie z punktu widzenia każdej strony transakcji. Aby zakupy tego rodzaju były jeszcze łatwiejsze w realizacji, wdraża się specjalny system B2B, który wspiera składanie zamówień.
Czym dokładnie jest platforma B2B przeznaczona dla klientów biznesowych? Jakie funkcjonalności posiada w porównaniu ze zwykłym sklepem dla klienta indywidualnego? W końcu, gdzie można zamówić sklep B2B?
Sklep B2B – czyli jaki?
Transakcje B2B (ang. business-to-business) różnią się od transakcji B2C (ang. business-to-consumer). Inne potrzeby odbiorców wpływają wówczas na inne funkcjonalności w przypadku sklepów internetowych.
System B2B, czyli przeznaczony do realizacji zamówień pomiędzy kontrahentami biznesowymi, będzie skupiał się przede wszystkim na funkcjonalnościach oraz modułach, które umożliwiają tworzenie przyszłościowych relacji w biznesie.
Realizowane pomiędzy firmami zamówienia B2B wymagają między innymi zastosowania dodatkowych rozwiązań związanych z wcześniejszymi negocjacjami oraz umowami pomiędzy klientami, które związane są z wyszukiwaniem produktów, a także dotyczących powiązań w ramach stosowanych w firmach systemów informatycznych, na przykład ERP.
Aktualnie w użyciu znajduje się wiele systemów B2B przeznaczonych do wsparcia w realizacji zamówień składanych on-line pomiędzy kontrahentami. Co dokładnie mogą zaoferować?
Przykładowe funkcjonalności sklepów B2B:
- katalog artykułów pozwalający na łatwy dostęp do danych
- wyszukiwarka produktów z porównywarką
- tworzenie wirtualnych kategorii
- tabela kompatybilności z innymi produktami
- sprzedaż łączona
- tworzenie reguł biznesowych
- profilowanie użytkowników
- strefa klienta – preferencje klientów, dane klienta, zamówienia historyczne, asortyment dodany do przechowalni
- wielojęzyczność i wielowalutowość
- opcja składania zamówień bez walidacji płatności – w przypadku przelewów
- możliwość kontroli stanu kontrahenta w ERP
- tworzenie i monitorowanie promocji
- zarządzanie cenami z systemu ERP
- import i eksport cen
- kontrola nad zleceniami od dostawców i podwykonawców
- moduł transportowy – integracja z systemami pocztowymi, kurierskimi
Poza tym platforma B2B może być wyposażona w dodatkowe moduły wspierające jej funkcjonalność, na przykład moduł komunikacyjnym, monitorowania płatności, dostawy, programów lojalnościowych, moduły RMA (awizacji zwrotów), moduły prezentujące oferty handlowe, moduły serwisowe czy też moduły dropshippingu.
Sklep B2B – także na smartfonie!
Powyższe funkcjonalności system B2B mogą być realizowane na komputerach, przez przeglądarkę internetową, ale również mogą one obejmować systemy mobilne, na przykład na smartfonach czy tabletach.
Nowoczesne platformy B2B pozwalają także na składanie zamówień mobilnie. Dedykowana aplikacja sprawi, że klienci będą mieli stali dostęp do produktów sprzedającego – niezależnie od miejsca oraz czasu.
Jak można uzyskać funkcjonalny sklep B2B?
Aktualnie klienci biznesowi posiadają do dyspozycji szeroką gamę różnych systemów B2B pozwalających na realizację zamówień on-line. Dobór odpowiedniego rozwiązania jest w tym przypadku bardzo ważny, ponieważ tylko wtedy będzie mogło ono w pełni zrealizować potrzeby użytkownika.
Jednym z dostawców systemów B2B w Polsce jest OMNIcommerce, która posiada w swojej ofercie sklepy B2B tworzone specjalnie z myślą o odbiorcach biznesowych. Jej platforma B2B OMNIcommerce to praktyczne rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy chcącego oferować swoje produkty przez internet.
Bogata funkcjonalność oraz szeroka gama specjalnych modułów dodatkowych powodują, że system B2B OMNIcommerce może być specjalnie dostosowany do wszystkich wymagań użytkowników.