Migdałecznik arjuna (Terminalia arjuna)
Arjuna znaczy „biały” lub „błyszczący”, co doskonale oddaje wygląd tego wielkiego drzewa, którego jasna kora odbija światło. Nazwa ta związana jest również z wojownikiem Arjuną – bohatera epickiego poematu Mahabharata, będącego jednym z głównych dzieł literatury hinduskiej. Co roku drzewo „zrzuca” starą korę, robiąc miejsce nowej, a jednocześni dostarczając cennego surowca do produkcji ziół wzmacniających serce, opóźniających starzenie i chroniących organizmy osób w podeszłym wieku. ARJUNA Migdałecznik arjuna (Terminalia arjuna), znany również jako arjun (hindi), arjuna lub kukubha (sansk.) to roślina występująca na terenie Indii, Birmy i na Sri Lance. Z drzewa pozyskuje się korę, która bogata jest w wapń, cynk, magnez i miedź.Układ krążenia
Badania kliniczne wykazały, że stosowanie arjuny wspomaga leczenie niewydolności serca, dusznicy, arytmii oraz nadciśnienia. Ponadto zaobserwowano, że obniża ona poziom cholesterolu i trójglicerydów (Dwivedi et al. 1987, Dwivedi i Jauhari 1997). Łagodzi stany zapalne i zapobiega przekrwieniom, które mogą być niebezpieczne dla serca. Działa również na poziomie mentalnym, łagodząc niepokój i uczucie „złamanego serca”. Wzmacnia mięsień sercowy, zwiększa jego elastyczność i korzystnie wpływa na naczynia włoskowate, dzięki tym samym zmniejszający ryzyko nadciśnienia. Harmonizuje przepływ vyana vayu w sercu i reguluje krążenie krwi.
Płuca
Arjuna oddziałuje również na płuca. Łagodzi mokry kaszel, zapalenie oskrzeli i astmę powodowaną nadmiarem kapha. Pomaga też wyeliminować krwioplucie powodowane zbyt wysoką pitta.
Wątroba
Wspomaga pracę wątroby i łagodzi stany zapalne. Wspomaga leczenie marskości wątroby (Dwivedi 1987).
Skóra
Arjuna znajduje zastosowanie w leczeniu schorzeń skórnych spowodowanych nadmiarem pitta: trądziku, trądziku różowatego, świądu i pokrzywki (Paranjpe 2001).
Tkanki
Wspomaga gojenie się ran pooperacyjnych oraz proces zrastania kości. Arjuna w formie maści lub nalewki stosowanej zewnętrznie znacznie przyspiesza gojenie (Paranjpe 2001). Stosowana zewnętrznie lub wewnętrznie wspomaga leczenie owrzodzeń cukrzycowych.
Układ rozrodczy
Jej ściągające właściwości zapobiegają przedwczesnym wytryskom u mężczyzn, a u kobiet łagodzą krwawienia maciczne.
Zalecane spożycie:
7 kapsułek 2 x dziennie między posiłkami z ciepłą wodą.
1 kapsułka zawiera 0,41g (0,31g netto) polifenoli
Dzienne spożycie maksymalne 8 kapsułek (4,34g) zawiera 692,23mg. polifenoli.
Składniki:
* Arjuna Terminalia Arjuna) (* z upraw ekologicznych)Nie zawiera glutenu i laktozy.
Produkt spożywczy odpowiedni dla wegetarian.
Producent: Cosmoveda
Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Sprawdź także inne zioła ajurwedyjskie