najrzadsza oraz najdroższa kawa na świecie
arabica, ziarnista
opakowanie: 50g
Kawa SUMATRA KOPI MUSANG KOPI LUWAK została odkryta w XVII w. przez holenderskiego gubernatora, który w trakcie wycieczki krajoznawczej poczuł bardzo mocny, bogaty aromat kawy pochodzący z lokalnych hut. Ta dzika odmiana kawy Kopi Luwak jest produkowana w regionie Aceh Banda w północnej części Sumatry, gdzie na wysokości 1300m npm mieszkańcy gromadzą odchody cywety. W czasach kolonialnych wszystkie ilości kawy produkowane na Sumatrze były eksportowane do Holandii co powodowało, że rdzenni mieszkańcy Sumatry pozostawali bez kawy na własne potrzeby. Odkryto, że kawa z odchodów kotów Musang (Civets) jest najwyższej jakości, dzięki czemu stała się cenionym przysmakiem oraz najrzadszą, najdroższą oraz najlepszą kawą na świecie.
Co oznacza KOPI LUWAK? Kopi to po indonezyjsku kawa. Luwak = cywet – ssak z rodziny łaszowatych (Viverridae), z rzędu drapieżnych, zoologom znany bliżej pod nazwą Paradoxurus hermaphroditus (łaskun muzang), zamieszkujący wyspy Archipelagu Indonezyjskiego: Sumatrę, Bali oraz Jawę, region Benguet północnych Filipin oraz Indie.
W jaki sposób powstaje KOPI LUWAK? Luwak, prowadzący nocny tryb życia, przemieszczając się po gałęziach drzew indonezyjskiej dżungli zjada swój największy przysmak - dojrzałe, słodkie owoce kawowca, zabarwione na piękny, czerwony kolor. W żołądku luwaka enzymy trawienne łatwo usuwają miękką osnówką, natomiast nasiona, czyli kawowe ziarenka, wydalane są w stanie prawie nienaruszonym, jedynie nieco sfermentowane. Ziarenka kawy, dzięki przejściu przez przewód pokarmowy luwaka tracą gorzki smak i uzyskana z nich kawa uzyskuje niepowtarzalny aromat. Ziarna następnie są ręcznie zbierane, starannie oczyszczane i ostatecznie tradycyjnie palone.