Receptura Lenkosanu opiera się o starą recepturę, przekazywaną ustnie. Jej podstawowym składnikiem jest olej z dziurawca. Olej z dziurawca otrzymuje się przez odpowiednie macerowanie świeżego (to bardzo istotne) ziela dziurawca w świeżym, zimnotłoczonym oleju.
W Lenkosanie olej ten to szlachetny olej z orzechów ziemnych z pierwszego tłoczenia na zimno. Olej wyciąga z ziela dziurawca najważniejsze jego składniki, do ostatniej kropli. Dzięki swoim właściwości, olej jest naturalnym przeciwutleniaczem dla składników dziurawca. Gwarantuje zachowanie niezmienionych właściwości przez dłuższy czas. Dlatego też Lenkosan nie zawiera w składzie szkodliwych konserwantów i przedłużaczy terminu ważności. W podstawowej recepturze olej z dziurawca jest rozcierany z naturalnym woskiem pszczelim. Produkty pszczele są znane ze swoich właściwości. Wosk gwarantuje również odpowiednia konsystencję maści. Dosypywany jest wyciąg z pieprzu oraz dodawana jest kamfora. Nadaje to maści właściwości przyjemnie rozgrzewających oraz powoduje przemijające przekrwienie skóry. Jest to bardzo istotne ponieważ zwiększenie krążenia w skórze powoduje lepszą chłonność aktywnych składników z oleju z dziurawca i innych ziół a przez to skuteczniejsze oddziaływanie maści. Następnie do rozcieru dodaje się wyciągi z ziół oraz oleje ziołowe - olej z nagietka i rumianku, ekstrakt z arniki, kasztanowca, lawendy, mięty, rozmarynu, tymianku oraz ekstrakt z miodu. Dokładnie miesza się i maść jest gotowa. Oczywiście receptury różnią się między sobą w zależności od rodzaju produktu jednak podstawowa receptura jest zawsze zachowywana.
Olej z nagietka oraz nagietek - Główne składniki oleju to karoten i pewne ilości olejku eterycznego. Olej z nagietka lekarskiego stosuje się w pielęgnacji skóry szorstkiej, suchej, łuszczącej się i pękającej. Może być stosowany również w pielęgnacji niemowląt, albo jako dodatek do kremów ochronnych. Pomaga poprawić ukrwienie, rozgrzewa skórę i ogranicza jej zapalenia. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, dezynfekująco i kojąco dla skóry. Jest znany w branży kosmetycznej ze swoich działań nawilżających, zmiękczających i przeciwzapalnych. Nagietek działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwrzęsistkowo (pierwotniakobójczo), przeciwbakteryjnie, odtruwająco, przeciwwysiękowo; przyśpiesza gojenie się ran i naskórnikowanie. Olejek rumiankowy - uzyskuje się go z kwiatostanu rumianku pospolitego (Anthodium Chamomillae). Zawiera on takie substancje czynne jak chamazulen czy alfa-bisabolol. Substancje te warunkują działania terapeutyczne olejku jak i samego surowca. Arnika - arnika górska jest środkiem leczniczym w wielu przypadkach obrażeń sportowych, takich jak groźne zwichnięcia, siniaki, rany, lub nawet szok. Poprawia miejscowe dostarczanie krwi oraz przyspiesza proces gojenia się. Arnika jest skutecznym środkiem na problemy ze stawami i mięśniami, takimi jak zapalenie kości i stawów, bóle mięśni związane z nieprzyzwyczajeniem ciała do ćwiczeń, skurcze, siniaki i urazy stawów. Kasztanowiec - wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, zatrzymujące krwawienia. Związki czynne znajdujące się w nasionach i kwiatach kasztanowca mają wpływ na naczynia, podobnie jak witamina P, wzmacniają je, poprawiają elastyczność ścian, zapobiegają pękaniu przy niewielkich urazach, zmniejszają przepuszczalność naczyń i zmniejszają obrzęki. Kasztanowiec zapobiega tworzeniu się zakrzepów wewnątrznaczyniowych, co jest szczególnie ważne w przypadkach podwyższonej krzepliwości krwi oraz po dużych operacjach. Wyciągi z nasion i kwiatów kasztanowca likwidują obrzęki powstałe na skutek stłuczeń, zwichnięć lub stanów zapalnych. Lawenda - zioło mające przede wszystkim właściwości relaksujące. Użyta zewnętrznie rozluźnia napięte mięśnie a jej piękny zapach gwarantuje aromaterapeutyczne doznania dla ciała i duszy. Rozmaryn - Działanie rozmarynu poprawia znacznie krążenie. Zioło to jest ziołem pobudzającym. Ma działanie antyseptyczne i wzmacniające. Tymianek - znany jest przede wszystkim ze swoich właściwości w stosuwaniu wewnętrznym. Jednak zioło nie pozostaje obojętne dla organizmu, kiedy stosujemy je od zewnątrz. Niesamowity zapach tymianku wpływa na rozluźnienie i zrelaksowanie ciała Mięta pieprzowa - ma działanie odświeżające i chłodzące. W stosowaniu zewnętrznym niezwykle przyjemna o działaniu przeciwbólowym Miód pszczeli - zawiera wiele związków odżywczych oraz poprawiąjacych zdrowie. Zastosowanie maści:
bóle pleców,
mięśniobóle,
lumbago,
rwa kulszowa,
reumatyzm,
zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
odbudowuje tarcze (dyski) międzykręgowe.
Działanie:
pobudza krążenie krwi i limfy,
wpływa na poprawę elastyczności i sprężystości mięśni i więzadeł,
eliminuje stany zapalne, wstrzymuje procesy niszczące tkanki
Jak wykonać prawidłowy masaż przy użyciu maści Lenkosan?
Masaż powinien być wykonowany w ciepłym i cichym pomieszczeniu. Dobrze, żeby masaż wykonywał masażysta ale nawet osoba, która nie posiada tego zawodu, jest w stanie wykonac masaż i wetrzeć maść, co przyniesie duża korzyść i pomoże walczyć z chorobą. Wcieranie maści należy rozpocząc od dołu kręgosłupa i kierować się ku górze. Należy robic to jednostajnym ruchem i tym samym nasileniu. Nie za mocno! Czynność tę należy powtarzać przez 10-15 minut. Następnie należy przykryć pacjetna i pozostawić go w tej pozycji następne 10-15 minut. Masaż wykonywać codziennie. Po ustąpieniu objawów należe masowąć chorego jeszcze przez kilka dni codziennie a następnie 2-3 razy w tygodniu w celach profilaktycznych, jeśli bóle mają tendencję do nawracania a stanu choronwego nie da się wyleczyć. Przy bólach, które spowodowane są kontuzją, wypadkiem a zmiany są odrwacalne, można zaprzestać stosowania maści.